Blog
Analiza finansowa pierwszym krokiem do oszczędności w domowym budżecie
„Zacznę oszczędzać!” – takie deklaracje słyszymy nie tylko w okresie podejmowania postanowień noworocznych. Czas pandemii i kryzys gospodarczy większości z nas udowodniły, niestety, że warto mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę.
Warto jednak wiedzieć, jak oszczędzać z głową – dopiero wtedy odkładanie będzie miało sens. Oszczędzanie należy zacząć od pierwszego kroku, którym jest analiza finansowa.
Analiza finansowa w gospodarstwie domowym – czy jest możliwa?
Analiza finansowa kojarzy się przede wszystkim z zarządzaniem budżetem małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. A przecież gospodarstwo domowe, nawet jednoosobowe, też jest pewnego rodzaju firmą: obowiązują płatności, terminy, a bilans dochodów i rozchodów musi się zgadzać … Już sama definicja gospodarstwa domowego nie pozostawia żadnych wątpliwości: „tworzy je grupa osób wspólnie gospodarujących posiadanym majątkiem i budżetem w celu zaspokojenia potrzeb wszystkich jej członków”. Funkcje gospodarstwa domowego ściśle wiążą się z działalnością ekonomiczną człowieka, którą można podzielić na dwie kategorie: konsumpcyjną oraz wytwórczo-zaopatrzeniową. Obie ściśle wiążą z się finansami.
Jak zacząć oszczędzać… w głowie?
Owszem, oszczędzanie nie jest łatwe. Każdy z nas ma różnorodne zobowiązania. Chcemy też, by środków finansowych wystarczało na pielęgnację ewentualnych pasji czy podróże. Warto więc odpowiednio przygotować się do oszczędzania! Jak? Po pierwsze, ważne jest to, co pojawia się… w głowie. Od motywacji zależy naprawdę wiele. Rozpoczynając oszczędzanie, trzeba jasno określić cel: na co wydam pieniądze? Mieszkanie, samochód, podróż, remont pokoju dziecka – to indywidualna kwestia, ale każda z nich niesie w sobie motywację. Jest spełnieniem marzenia, daje poczucie stabilizacji czy symbolizuje nowy etap życia. Kiedy mamy już jasno określony cel, warto rozpocząć analizę finansową gospodarstwa domowego.
Jak analizować domowy budżet?
By prawidłowo zanalizować domowy budżet, należy wziąć pod uwagę wszystkie dochody i rozchody – związane zarówno z rachunkami, zakupami spożywczymi, jak i wydatkami pokrywającymi na przykład dodatkowe zajęcia dzieci. Dopiero po spisaniu wszystkich można wyciągnąć właściwe wnioski. Obawiasz się, że zapomnisz o części rozchodów? Zastanawiasz się, czy właściwie je sklasyfikujesz? Pomocna będzie zatem aplikacja do oszczędzania. Fin4Family to program, który, za darmo, można pobrać i na komputer, i na telefon. Dzięki temu zawsze jest pod ręką, a wprowadzenie danych trwa tylko chwilę. Jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Dobrze skonfigurowane i czytelne menu pozwala na szybkie działania. Kalkulator wydatków natomiast jest pomocny podczas przygotowywania raportów czy miesięcznych rozliczeń.
Darmowa aplikacja Fin4Family pozwala na stałą kontrolę zarówno finansów osobistych, jak i firmowych. Wszystkie konta znajdują się w jednym miejscu. Finanse dla Rodziny? Zarządzaj nimi z najlepszą aplikacją na rynku.