Budżet świąteczny – jak zarządzać wydatkami? - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Budżet świąteczny – jak zarządzać wydatkami?

Święta to czas, w którym zdecydowana większość Polaków wydaje najwięcej pieniędzy w ciągu całego roku. Nie da się ukryć, że w tym okresie wydatków może być sporo. Prezenty dla rodziny i przyjaciół, świąteczne dekoracje, a także większe niż zazwyczaj zakupy spożywcze – to wszystko kosztuje, a ceny z roku na rok stają się coraz wyższe.

Stąd dla wielu osób okres świąteczny, choć powinien być pełen ciepła i spokoju, może nie należeć do najprzyjemniejszych. Na szczęście istnieje rozwiązanie, dzięki któremu zarządzanie finansami w czasie świąt stanie się o wiele łatwiejsze.

plan budzetu domowego

Świąteczne wydatki a ilość wydanych pieniędzy

Według wielokrotnie przeprowadzanych analiz, przeciętny Polak, aby mógł zarobić na święta Bożego Narodzenia, musi przepracować około 5 dni. Jednakże w przypadku osób, których miesięczne wynagrodzenie jest równe minimalnej krajowej, ten czas może być nawet dwukrotnie dłuższy. Jeśli doliczymy do tego bieżące opłaty jak rachunki za prąd, telefon czy wodę, może się okazać, że w pewnym momencie zabraknie nam pieniędzy, które pozwolą nam się utrzymać do końca miesiąca.

Święta to także czas, w którym o wiele łatwiej jest wydać nadprogramową ilość pieniędzy. Niektóre sklepy już w październiku starają się przyciągnąć swoich klientów promocjami, a wiele osób chętnie z nich korzysta, nie myśląc o tym, czy dany produkt rzeczywiście będzie im potrzebny. Niestety nieprzemyślane, impulsywne zakupy świąteczne mogą skończyć się tym, że po ich dokonaniu pozostaniemy z debetem na koncie, niespłaconą pożyczką czy co gorsza długiem.

Jak planować wydatki świąteczne?

poznaj aplikacjeOczywiście powyższy scenariusz nie musi oznaczać, że taka sytuacja będzie mieć miejsce w przypadku każdej rodziny. Istnieją osoby, które samodzielnie potrafią ustalić prosty budżet domowy lub odpowiednio wcześnie zaplanować wydatki świąteczne i przez cały okres świątecznego szaleństwa dążyć do wyznaczonych celów. Aby jednak trzymać się swoich postanowień, budżet świąteczny warto zaplanować z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

Zarządzanie finansami oraz świątecznym budżetem wcale nie jest tak skomplikowane, jak może się niektórym wydawać. Przede wszystkim w planowaniu świątecznych zakupów pomocna okaże się odpowiednio wcześnie przygotowana lista. Dzięki niej nie tylko będziesz pamiętał o wszystkich niezbędnych produktach czy prezentach, ale równocześnie pomoże Ci ona uniknąć nadprogramowych wydatków. Stworzenie listy świątecznych zakupów (zarówno prezentów, jak i produktów spożywczych) z odpowiednim wyprzedzeniem umożliwi ich wcześniejszy zakup, dzięki czemu nie będziemy musieli szukać prezentów na ostatnią chwilę, a także wydawać naraz dużej kwoty pieniędzy.

Odpowiedni program do wydatków, także świątecznych

Wspomnieliśmy już, jak bardzo pomocne w czasie świątecznej gorączki może okazać się przygotowanie budżetu świątecznego. Dzięki niemu liczbę wydatków będziesz mógł dopasować do swoich realnych finansowych możliwości i uniknąć impulsywnego kupowania niepotrzebnych produktów, które akurat zostały przecenione. Prosty budżet domowy pomoże Ci także w zapanowaniu nad stresem związanym z zakupami, ponieważ zanim rozpocznie się świąteczna gorączka, będziesz dokładnie wiedział, jakie produkty kupić oraz ile pieniędzy na nie przeznaczyć.

Jak planować wydatki i w jaki sposób stworzyć prosty budżet świąteczny? Oczywiście istnieją tradycyjne sposoby jak spisanie wszystkiego na kartce papieru czy też skorzystanie z arkusza kalkulacyjnego, jednak nie zawsze są one skuteczne i wygodne. Efektywnym i łatwym w obsłudze rozwiązaniem, które pomoże Ci w zaplanowaniu świątecznych wydatków, jest aplikacja Fin4Family.

student Fin4Family – skuteczny sposób na zaplanowanie świątecznego budżetu

Aplikacja Fin4Family to idealny wybór dla osób, którym zależy na ścisłym kontrolowaniu świątecznych wydatków. Zamiast żmudnego zapisywania ważnych informacji na kartce papieru, którą łatwo zgubić, czy też w arkuszu kalkulacyjnym, który wymaga od nas zastosowania określonych komend, w prosty i wygodny sposób możesz zaplanować swój domowy budżet na telefonie i mieć go pod ręką zawsze wtedy, gdy go potrzebujesz.

Co umożliwia aplikacja Fin4Family? To przede wszystkim możliwość określenia własnych celów oraz nadążania za własnymi wydatkami. Z Fin4Family możesz określić swój konkretny cel oszczędzania, ustalić budżet, a następnie śledzić postępy, które przybliżą Cię do osiągnięcia celu. Możesz w kilku prostych krokach określić, ile pieniędzy będziesz potrzebował na świąteczne prezenty, ile na dekoracje, a ile na produkty, które umożliwią Ci przygotowanie świątecznych potraw.

Oprócz tego aplikacja Fin4Family umożliwia wygodne rozliczenia z rodziną lub przyjaciółmi. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli wraz z innymi osobami składacie się np. na świąteczny prezent. Aplikacja pozwoli na wykonanie wszystkich niezbędnych obliczeń, a także ustalenie, ile ma zapłacić każdy z Was.

Bardzo ważną zaletą aplikacji Fin4Family jest możliwość przechowywania w niej historii paragonów. Dzięki temu będziesz mieć 100% pewność, że Twoje paragony dotyczące świątecznych prezentów będą w jednym miejscu i będziesz mógł ich użyć, jeśli zajdzie taka potrzeba, np. jeśli prezent będzie nietrafiony lub konieczna będzie jego reklamacja.

Scroll to Top