Czym jest poduszka finansowa, i dlaczego warto ją mieć? - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Czym jest poduszka finansowa, i dlaczego warto ją mieć?

Większość z nas wie jak zarządzać swoimi finansami, aby wystarczyło nam funduszy na pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków. Jednak co robić, gdy nasza życiowa sytuacja obraca się o 180 stopni?

studentAktualne wydarzenia w kraju i na świecie związane z pandemią pokazują, jak niewiele trzeba, aby w krótkim czasie pozostać bez środków do życia. Co robić, aby ze spokojem i bez strachu o bezpieczeństwo finansowe przetrwać trudny okres w swoim życiu? Rozwiązaniem może być poduszka finansowa. To sposób na oszczędzanie pieniędzy, który pozwoli Ci na zgromadzenie odpowiedniego kapitału.

Oszczędzanie – słaba strona Polaków

Wielokrotnie przeprowadzane sondaże i badania nie pozostawiają złudzeń – Polacy nie wiedzą, w jaki sposób skutecznie oszczędzać i tym samym nie posiadają większych oszczędności. Znaczna część w przeciągu miesiąca wydaje wszystkie zarobione pieniądze, inni, aby mieć za co przeżyć do kolejnej wypłaty, muszą pożyczać pieniądze z różnych źródeł. Inni uważają, że oszczędzanie na przyszłość lub emeryturę jest po prostu niepotrzebne. Niestety ekonomiści zwracają uwagę na to, że Polacy nie tylko nie wiedzą, jak skutecznie oszczędzać, ale równocześnie nie znają wielu podstawowych pojęć związanych z zarządzaniem finansami. Jednym z nich jest poduszka finansowa, znana także jako poduszka bezpieczeństwa.

student

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa, choć dla wielu osób brzmi bardzo abstrakcyjnie, stanowi skuteczny sposób na zarządzanie finansami i równocześnie zgromadzenie odpowiednio wysokiego kapitału, który będzie stanowić skuteczne zabezpieczenie finansowe w sytuacji, gdy z różnych przyczyn pozostaniemy bez stałego źródła dochodu.

Jakie funkcje pełni poduszka finansowa? Przede wszystkim daje nam poczucie bezpieczeństwa – w sytuacji, gdy zepsuje się nam samochód lub sprzęt niezbędny do pracy, nie musimy korzystać np. z pożyczki, co w praktyce generuje dodatkowe koszty. Poduszka bezpieczeństwa może stanowić również źródło motywacji. Sukcesywnie odkładane pieniądze to zauważalny znak, że jesteśmy wytrwali w swoich postanowieniach i regularne oszczędzanie idzie nam coraz lepiej. Poduszka bezpieczeństwa daje nam także elastyczność i niezależność w poszukiwaniu nowej, lepszej pracy.

Poduszka finansowa – ile powinna wynosić?

Ile powinna wynosić poduszka finansowa? – to pytanie często zadają osoby, które podjęły decyzję o regularnym oszczędzaniu i świadomym zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Mimo to na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wysokość poduszki finansowej w dużej mierze zależna jest od naszych możliwości finansowych, a także tego, że każdy z nas posiada odmienne potrzeby. Przyjmuje się, że minimalna wartość naszej poduszki bezpieczeństwa powinna wynosić trzykrotność miesięcznych dochodów.

Poduszka bezpieczeństwa – jak ją stworzyć?

Stworzenie poduszki finansowej wcale nie jest tak skomplikowane i nie wymaga od nas dużych wyrzeczeń, jak uważają niektórzy. Jej budowanie warto rozpocząć od pozbycia się wszelkich długów i ewentualnych należności w możliwie szybkim czasie. Kolejny krok to zmiana priorytetów: przyjemności powinny stanowić ostatni element Twojego domowego budżetu, a uregulowanie wszelkich zobowiązań (np. miesięcznych opłat za prąd lub abonament) i odłożenie stałej kwoty na czarną godzinę – priorytet.

W sukcesywnym tworzeniu poduszki finansowej należy zawsze pamiętać o tym, że nasze miesięczne przychody powinny przewyższać wydatki. Oprócz tego w oszczędzaniu powinniśmy być konsekwentni – pamiętaj, że nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie mogą przyczynić się do wzrostu Twoich oszczędności, dlatego też tworzenie poduszki bezpieczeństwa warto rozpocząć od odkładania umiarkowanych kwot, których wysokość nie będzie mieć negatywnego wpływu na miesięczny budżet.

poznaj aplikacje Aplikacja Fin4Family – sposób na oszczędzanie pieniędzy

Kluczowym elementem sukcesu w stworzeniu poduszki finansowej jest kontrolowanie swojego domowego budżetu. Regularne analizowanie go ułatwi szybkie wykrycie zbędnych wydatków, jak i kontrolę swoich oszczędności. W tym celu pomocna może być tabela wydatków domowych, którą można prowadzić w notesie lub arkuszu kalkulacyjnym. Mimo to taki sposób kontroli wydatków na dłuższą metę może okazać się żmudny i nieefektywny. Dlatego też do tworzenia poduszki finansowej warto wypróbować aplikację do planowania domowego budżetu i oszczędzania pieniędzy – Fin4Family.

Aplikacja Fin4Family została stworzona właśnie po to, aby pomóc Ci w odpowiednim rozplanowaniu i efektywnym zarządzaniu Twoim budżetem domowym. Aplikację tę masz zawsze pod ręką – możesz za darmo zainstalować ją na swoim telefonie, jak i laptopie, jeśli chcesz jeszcze dokładniej prześledzić swoje wydatki.

Z Fin4Family bez przeszkód zdefiniujesz swój cel oszczędzania. W aplikacji możesz dodawać kategorie i podkategorie, dzięki którym nie tylko będziesz widział, na co w ciągu miesiąca wydajesz pieniądze – uzyskasz również zestawienie transakcji z wybranego okresu, co jeszcze bardziej ułatwi proces powiększania swojej poduszki bezpieczeństwa.

Scroll to Top