Dlaczego warto zapisywać wydatki? - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Dlaczego warto zapisywać wydatki?

Zapewne każdy z nas zastanawiał się kiedyś, gdzie znikają jego ciężko zarobione pieniądze. Niby nic takiego nie kupiłam, a w portfelu pusto!

f4f

No właśnie! Zapisywanie wydatków i zbieranie paragonów zalecają wszyscy specjaliści od oszczędzania.

Jakie korzyści zyskamy jednak na skrupulatnym notowaniu każdej wydanej złotówki?

Dowiesz się, na co wydajesz najwięcej pieniędzy.

Notując wszystkie wydatki szybko zauważysz, że wiele z nich wcale nie jest koniecznych czy niezbędnych. Bo tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, ile wydajemy na co dzień, na rzeczy, których potem w ogóle nie pamiętamy – a tu kawka z koleżanką, a tu kanapka kupiona w sklepie po drodze do pracy, a tu jakiś drobiazg do domu, a to znowu jakiś mały prezencik na poprawę humoru – można by mnożyć w nieskończoność. I tak grosz do grosza i zbiera się całkiem niezła sumka.

Ocenisz, które wydatki można wyeliminować.

Notując WSZYSTKIE wydatki z łatwością zauważysz, ile i na co wydajesz. Pozornie niewielkie codzienne sumy, wydawane na drobiazgi dadzą całkiem sporą kwotę na koniec miesiąca. Mając kontrolę nad swoim budżetem możesz ocenić, które wydatki są niezbędne, a które można wyeliminować.

Zyskasz kontrolę nad domowym budżetem.

Brak kontroli nad wydatkami może doprowadzić do sytuacji, że do tzw. „pierwszego” jeszcze kilka dni a Ty nie masz w portfelu czy na koncie ani złotówki. Zapisując wszystkie wydatki możesz w porę nad nimi zapanować i w razie potrzeby ograniczyć. Dzięki systematycznemu notowaniu wiesz dokładnie, ile środków masz jeszcze do dyspozycji.

Zaplanujesz budżet na kolejne miesiące.

Wiadomo, że są miesiące, w których potrzebny jest większy zastrzyk gotówki – wakacje, szkolna wyprawka dla dziecka czy święta. Mając informacje o kosztach poniesionych uprzednio na takie cele, możesz odpowiednio wcześnie zacząć oszczędzać, aby w kolejnym roku być na to przygotowanym.
Porównanie wydatków i dochodów pozwoli Ci również ocenić, jaką kwotę możesz bez problemu przeznaczyć na utworzenie rezerwy pieniężnej, która przyda się w nieprzewidzianych sytuacjach.

Więcej w tej kategorii:    Twój domowy budżet »

Scroll to Top