Blog
Edukacja finansowa dzieci – aplikacja do oszczędzania dla najmłodszych
Nauka obchodzenia się z pieniędzmi to jeden z najważniejszych elementów edukacji dzieci. Nie można jednak zakładać, że zadba o to szkoła – jak wiadomo, podstawa programowa jest zazwyczaj napięta do granic możliwości, w związku z czym nie zawsze znajduje się miejsce na udoskonalenie praktycznych umiejętności. Dlatego też ten obowiązek ciąży przede wszystkim na barkach rodziców. To od nas zależy, czy nasze pociechy będą potrafiły w przyszłości dobrze zarządzać swoimi wydatkami.
Dlaczego edukacja finansowa dla najmłodszych jest ważna?
Musimy zawsze mieć na uwadze fakt, że nasze dziecko kiedyś stanie się dorosłe – a wówczas spadnie na nie wiele obowiązków. Do tego czasu syn czy córka powinna już znać podstawową wartość pieniądza i zdawać sobie sprawę z tego, jak istotne jest oszczędzanie czy skrupulatne planowanie budżetu. W końcu później przyjdzie pora na wynajęcie lub zakup własnego mieszkania, inwestycję w samochód czy też dbanie o to, by w domu nie brakowało potrzebnych produktów.
Zgodnie ze słowami Warrena Buffetta, legendarnego amerykańskiego inwestora: „(…) największym błędem jest nieuczenie się nawyków oszczędzania odpowiednio wcześnie. Oszczędzanie jest nawykiem. Potem następuje szybkie bogacenie się”. Dlatego już kilkulatkowi warto tłumaczyć, na czym dokładnie polegają zakupy w sklepie albo co trzeba zrobić, by odłożyć jakąś sumę. W szkołach możemy liczyć na takie inicjatywy, jak SKO, co jest bardzo przydatne – to jednak nie wystarczy. Pamiętajmy o tym, że dziecko uważnie nas obserwuje i to właśnie od rodziców uczy się najważniejszych rzeczy o świecie.
Edukacja finansowa to istotny element wychowania. W ten sposób pokazujemy maluchowi, że zabawki czy ubrania nie biorą się znikąd – że potrzebna jest do tego określona kwota. Tym sposobem, wraz z biegiem czasu, dziecko nabierze przydatnych umiejętności, które pozwolą mu się odnaleźć w dorosłym życiu.
Jakie metody wykorzystywać, ucząc dziecko finansów?
Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, w jaki sposób przekazać córce lub synowi praktyczną wiedzę, zawsze możemy samodzielnie się dokształcić z tego zakresu. Na rynku nie brakuje książek podejmujących tematykę finansów – znajdziemy również wiele pozycji ściśle dotyczących edukacji finansowej dzieci.
Jednocześnie na własną rękę możemy podjąć wiele skutecznych kroków, które umożliwią dziecku zdobycie pożądanych umiejętności. Jednocześnie część z nich to doskonała okazja, by spędzić z pociechą więcej czasu, co pozwoli na zbudowanie jeszcze silniejszej więzi. Możemy przykładowo:
– proponować zabawy, które bezpośrednio nawiązują do wartości pieniądza i odwzorowują sytuacje, które mają miejsce w prawdziwym życiu – popularna zabawa w sklep to wspaniała rozrywka, która jednocześnie zawiera ogromny pierwiastek edukacyjny;
– zadbać o to, by w domu nie brakowało gier planszowych opartych na zarządzaniu finansami – przykładowo Monopoly z pewnością przyciągnie uwagę dziecka, a przy okazji możemy mu pokazać, w jaki sposób planować wydatki;
– wprowadzić kieszonkowe – rodzice samodzielnie powinni decydować, jaka będzie jego wysokość. Nieco już starsze dziecko, które ma indywidualne potrzeby, jak chociażby drobne zakupy w szkolnym sklepiku, doceni fakt, że ma dla siebie niewielką sumę;
– załóż konto w banku dla pociechy – z chwilą ukończenia 13. roku życia dziecko zyskuje częściową zdolność prawną, a banki często mają interesujące propozycje rachunków dla najmłodszych;
– pozwalaj nastolatkowi mieć udział w domowym budżecie – niech tworzy listy zakupów albo pomaga w planowaniu większych wydatków.
Fin4Family – aplikacja dla całej rodziny
Jeśli Twoje dziecko ma dostęp do smartfona lub komputera, warto pokazać mu aplikację Fin4Family. Całą rodziną możecie korzystać z licznych funkcji programu, który umożliwia łatwiejsze oszczędzanie i zarządzanie kolejnymi inwestycjami. Aplikacja jest od razu gotowa do użytku, jednak z czasem, kiedy będziesz tego potrzebować, możesz dodawać swoje kategorie i podkategorie. Dzięki wygodnym raportom nastolatek może zobaczyć, jak w domu rozkładają się poszczególne wydatki – to pozwoli mu zyskać świadomość, jak istotne jest sprawne planowanie finansów.
W aplikacji Fin4Family możemy dodać dowolne konto, gdzie przechowujemy pieniądze. Mowa zarówno o rachunkach bankowych, jak i o prywatnych skrytkach. Dziecko może zatem uwzględnić swoje kieszonkowe i oszczędności oraz obserwować, czy udaje mu się odłożyć założoną sumę. Ten nowoczesny sposób, dzięki przystępnemu interfejsowi, umożliwi przeprowadzenie sprawniejszej edukacji finansowej. Twój syn lub córka będą mogli sprawniej operować budżetem i brać czynny udział w wydatkach.
Do czego Fin4Family przydaje się dzieciom i nastolatkom?
Twoja pociecha może przykładowo na bieżąco wpisywać kwotę otrzymanego kieszonkowego. Może to być, dla przykładu, okrągłe 100 zł. Jednocześnie ma szansę na bieżąco aktualizować informacje dotyczące swoich prywatnych wydatków – może zapisać, że 40 zł przeznaczyła na zakupy w szkolnym sklepiku. Jest to obopólna korzyść – dzieci mogą uczyć się zarządzania finansami, z kolei rodzice mają wgląd do tego, na co wydają pieniądze. W ten sposób opiekunowie mogą wychwycić szkodliwe nawyki (np. wydawanie większości gotówki na gazowane napoje i słodycze) bądź zauważyć, że pozostała jedynie niewielka suma i trzeba ją uzupełnić. Dziecko z kolei może poprosić o podwyżkę kieszonkowego, udowadniając przy pomocy aplikacji, że doskonale radzi sobie nawet z większymi kwotami.
Wielu rodziców jest zdania, że nastolatek, który zbliża się do dorosłości, powinien angażować się w wydatki całej rodziny. Zapoznanie z domowym budżetem również może się obyć za pośrednictwem Fin4Family – jeśli przykładowo syn kupi jakiś element wyposażenia do domu, będziemy wiedzieć, jaką kwotę na to przeznaczył, co umożliwi w przyszłości wygodne rozliczenie. Z czasem dziecko może korzystać z programu również wspólnie ze znajomymi. W kilkuosobowej grupie mogą zaplanować budżet na zorganizowanie wyjazdu na wakacje. Można wówczas uwzględnić koszty samej podróży, wynajęcia pokoi, jedzenia itp. Fin4Family to także wygodny sposób na finanse dzielone ze studentem – rodzice będą mogli wspierać w opłatach przeznaczonych na akademik, wynajęte mieszkanie bądź na zakup pomocy naukowych.
Fin4Family to prosty i zarazem całkiem darmowy sposób na wyrabianie przydatnych nawyków, które będą przydawać się dziecku przez całe życie. W chwili, gdy postanowi całkowicie się usamodzielnić, będzie już wiedziało, jak oszczędzać, jak analizować przychody i wydatki oraz jak ważne jest zapisywanie takich informacji.