Jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy? Praktyczne Porady na Oszczędzanie - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy? Praktyczne Porady na Oszczędzanie

Oszczędzanie, choć łatwe w teorii, nie należy do najprostszych czynności. Wielu dorosłych Polaków ma problemy z regularnym odkładaniem funduszy na przyszłość czy ważne inwestycje.

plan budzetu domowegoInni wychodzą z założenia, że zamiast oszczędzać, wolą po prostu wydawać pieniądze z wypłaty na różnego rodzaju zachcianki, co bardzo często skutkuje brakiem nawet niewielkiej kwoty pod koniec miesiąca. Niestety przyczyna takiego podejścia bardzo często leży w braku praktycznych umiejętności oszczędzania. Oszczędzanie to czynność, której niestety nie uczą w szkole, stąd główna odpowiedzialność spoczywa na rodzicach. Edukacja finansowa dzieci jest niezwykle istotna, gdyż w dużym stopniu ułatwia im start w dorosłe życie. Dlatego też tak ważne jest, aby rodzice uczyli swoje dzieci oszczędzania już od najmłodszych lat.

Problematyczna edukacja finansowa

Niektórzy rodzice są przekonani, że słowa dzieci, edukacja finansowa nie idą ze sobą w parze. W końcu po co uświadamiać swoje dziecko na temat finansów, skoro ma jeszcze na to czas, prawda? Niestety takie podejście może naszym dzieciom w przyszłości wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Rzeczywistość także nie pozostawia w tej kwestii złudzeń – edukacja finansowa w Polsce znajduje się na dość niskim poziomie. Świadczy o tym chociażby fakt, że nawet osoby dorosłe nie znają podstawowych pojęć jak netto i brutto czy nie mają pojęcia o podatkach. Co gorsza, znaczna część dorosłych nie wie, jak dysponować swoimi pieniędzmi w odpowiedzialny sposób. Ucząc złych nawyków finansowych swoich dzieci czy też nie podejmując żadnych prób nauki na temat wartości pieniądza czy sposobów oszczędzania, wyrządzamy im dużą krzywdę.

student

Oszczędzanie – dlaczego warto uczyć go dziecka?

Wiemy już, jak ważna jest edukacja finansowa najmłodszych. Dzięki niej uczymy dziecko szacunku do pieniądza oraz do samej pracy. Dlatego też zawsze warto jak najwcześniej zacząć zwracać uwagę, że ulubione zabawki dziecka, gry czy ubranka nie biorą się znikąd, i aby wejść w ich posiadanie, niezbędna jest określona kwota. Warto też informować malucha o tym, skąd mama i tata mają pieniądze na różnego rodzaju zakupy czy prezenty – poprzez pracę lub regularne oszczędzanie.

Sposoby na naukę oszczędzania przez dziecko

Choć nauka oszczędzania pieniędzy przez dziecko niektórym rodzicom może wydawać się bardzo skomplikowana, przy odrobinie cierpliwości i determinacji zacznie przynosić zamierzone efekty. Pamiętaj, że aby uczyć dziecko oszczędzania, nie musisz być ekspertem w tej dziedzinie. Tak jak w wielu innych dziedzinach, tak i w tej niezmiennie najlepszym sposobem na nabycie umiejętności jest nauka przez zabawę. W przypadku młodszych dzieci może to być popularna i lubiana przez maluchy zabawa w sklep. Dla starszych dzieci świetnie sprawdzą się gry planszowe typu Monopoly, które pozwolą im na dysponowanie określonymi kwotami pieniędzy i podejmowanie decyzji, w jaki sposób je wykorzystać.

Kieszonkowe

Kieszonkowe dla wielu rodziców są problematyczną kwestią. Niektórzy mają wątpliwości, uważając, że poprzez kieszonkowe dziecko będzie uczyć się tego, że może dostawać pieniądze za nic i nieumiejętnie nimi gospodarować. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto w zależności od wieku pociechy przedyskutować to w odpowiedni sposób, przedstawić, na czym polega idea otrzymywania kieszonkowego, i przede wszystkim ustalić warunki, na jakich dziecko będzie je otrzymywać.

Innym alternatywnym rozwiązaniem, które także uczy oszczędzania, jest dawanie dziecku możliwości zarobku, np. poprzez wykonywanie dodatkowych prac dostosowanych do ich wieku. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie nagradzać pieniędzmi swoich dzieci za podstawowe czynności, które należą do ich obowiązków, jak dbanie o czystość swojego pokoju, odrabianie lekcji czy mycie zębów. Warto wytłumaczyć, że otrzymaną kwotę kieszonkowego maluch może wydać od razu na drobiazgi, ale może również poczekać z zakupem i po pewnym czasie będzie w posiadaniu większej kwoty, którą może przeznaczyć np. na wymarzoną zabawkę.

poznaj aplikacje Nauka oszczędzania z Fin4Family

Istnieją także inne, bardziej nowoczesne sposoby, które pozwalają wprowadzić dziecko w świat finansów i oszczędzania. Jedną z nich jest aplikacja Fin4Family, która szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, które posiadają dostęp do telefonu lub komputera. Warto zapoznać się z funkcjami, jakie oferuje ta aplikacja. Oszczędzanie z nią jest niezwykle proste i wygodne oraz może stanowić bardzo dobry sposób na wprowadzenie swojego dziecka w świat finansów.

Jej instalacja, jak i korzystanie z niej są niezwykle proste. Fin4Family stanowi świetny sposób na kontrolowanie swoich wydatków nie tylko przez osoby dorosłe, ale również dzieci. Fin4Family umożliwia dodanie osobnego konta, na którym dziecko może obserwować swoje wydatki i śledzić postęp tego, czy uda mu się odłożyć określoną sumę pieniędzy. Co więcej, dziecko może aktualizować informacje na temat swoich miesięcznych lub tygodniowych wydatków. To pozwoli mu zwrócić uwagę, na co wydaje najwięcej pieniędzy. To także świetne rozwiązanie dla rodzica, który szybko będzie w stanie zauważyć czy jego pociecha nie wyrabia w sobie złych nawyków dotyczących zarządzania pieniędzmi.

Scroll to Top