Jak zaplanować wydatki na ślub i wesele? Aplikacja do Kontroli Finansów - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Jak zaplanować wydatki na ślub i wesele? Aplikacja do Kontroli Finansów

Ślub i wesele to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Nic zatem dziwnego, że młoda para przygotowuje się do tej okazji nawet latami – ogromna ilość formalności do załatwienia sprawia, że powiedzenie sobie „tak” może z perspektywy czasu przypominać potężną inwestycję. Niestety ślub jak z bajki wiąże się ze sporymi kosztami, a wydatkami musimy zarządzać umiejętnie. Jak skutecznie rozplanować budżet ślubny i przede wszystkim: co wziąć pod uwagę, by wszystko poszło zgodnie z planem?

Ustalenie budżetu weselnego

jak zaplanowac wydatki na slubTo absolutnie podstawowy element, od którego należy rozpocząć planowanie. Na samym wstępie warto ustalić maksymalną kwotę, jaką możemy przeznaczyć na wesele – w żadnym wypadku nie można dokonywać kolejnych transakcji bez zastanowienia się, czy koszt wpisuje się w nasze możliwości.

Wiele par początkowo nie zastanawia się nad finansowym aspektem ślubu. Łatwo ulec atmosferze podekscytowania i wyczekiwania na ten najpiękniejszy dzień. Zadbanie o tę kwestię jest jednak kluczowe, by ze spokojną głową móc poprowadzić ceremonię i przyjęcie w taki sposób, jaki nam się marzy.

Po ustaleniu budżetu warto dokonać skrupulatnego podziału na poszczególne elementy. Tym sposobem już na wstępie wyeliminujemy wydatki, które są nadprogramowe i generują niepotrzebne koszty. Szacuje się, że 2019 roku wesele na 100 osób kosztowało średnio od 50 do nawet 80 tysięcy złotych. Zorganizowanie wydarzenia na taką skalę jest więc czasochłonne i wymagające.

Ślub i wesele – za co trzeba zapłacić?

Co koniecznie powinniśmy ująć w budżecie ślubnym? Wielu elementów nie jesteśmy w stanie obejść, choć oczywiście możemy znacznie na nich zaoszczędzić, jeśli postawimy na najbardziej korzystne rozwiązania.

Para młoda musi koniecznie zadbać o:

salę na przyjęcie weselne – w tym przypadku płacimy nie tylko za wynajem pomieszczenia, ale także za posiłki, więc ostateczny koszt jest bezpośrednio związany z tym, jak wiele osób planujemy zaprosić na wesele. Osobno należy doliczyć wydatek za alkohol i tort;
DJ lub zespół – jeśli planujemy zabawę taneczną;
uroczystość w kościele;
stroje dla państwa młodych – czyli garnitur i suknia wraz z dodatkami oraz fryzjerem i opcjonalnie kosmetyczką;
obrączki;
fotografa i/lub kamerzystę;
auto;
zaproszenia ślubne.
Para młoda często dzieli się kosztami z rodzicami, dość popularny jest także kredyt na wesele. Pożyczki na pokrycie wydatków związanych ze ślubem nie są jednak najlepszym pomysłem – w ten sposób świeżo upieczeni małżonkowie wejdą w nowy etap swojego życia z dużym zobowiązaniem finansowym. Na dodatek konieczności wzięcia kredytu można uniknąć, o ile umiejętnie zarządzamy swoim budżetem.

Jak zoptymalizować koszty wesela?

W ograniczeniu wydatków na wesele znacząco może pomóc sporządzenie szczegółowej listy, na której uwzględnimy wszystkie kwestie, o jakie należy się zatroszczyć, oraz ich szacowany koszt. Jeśli po podliczeniu ostateczna suma zdecydowanie przekracza nasze możliwości, warto się zastanowić, z czego możemy zrezygnować bądź które elementy można zastąpić tańszymi alternatywami.

Dla przykładu nie zawsze konieczne jest wynajęcie pojazdu, który zawiezie nas do kościoła czy urzędu – może ktoś z naszych znajomych posiada elegancki samochód, który chętnie udostępni za drobną opłatę? Podobnie jest zresztą w przypadku fotografa czy makijażu ślubnego. Nierzadko się zdarza, że państwo młodzi mają wśród przyjaciół bądź rodziny osoby niezwykle utalentowane, które z chęcią pomogą w organizacji wielkiego dnia.

Przed zarezerwowaniem sali natomiast powinniśmy przejrzeć ofertę co najmniej kilku z nich i je ze sobą zestawić. W ten sposób uda nam się dojść do konsensu i wybrać restaurację, która odpowiada nam zarówno pod względem wystroju, jak i oferowanego menu i ceny.

Pamiętajmy też o tym, że suknia ślubna nie musi być szyta na zamówienie. Wiele panien młodych decyduje się na wypożyczenie kreacji bądź zakup gotowego projektu – podobnie zresztą jest w przypadku garnituru dla pana młodego. Nierzadko zdarza się nawet, że kobieta idzie do ślubu w sukni, którą wcześniej założyła jej mama lub babcia, co może być niezwykle sentymentalnym elementem ceremonii.

poznaj aplikacje

Wydatki na ślub i wesele – jak je uporządkować?

W jaki sposób utrzymywać kontrolę nad poszczególnymi wydatkami, których przy okazji ślubu i wesela jest bardzo wiele? Najprościej postawić na rozwiązanie, które zawsze będzie pod ręką i pozwoli na bieżąco spisywać wszelkie koszta.

Nasza aplikacja Fin4Family to wygodny, prosty w obsłudze program, który jest dostępny nie tylko na urządzenia mobilne, ale także na komputery. Tym sposobem w dowolnym momencie możemy zaktualizować nasz budżet, sprawdzić stan konta bądź dopisać nieprzewidziany wydatek. Zarówno pan młody, jak i przyszła żona będą mieli stały wgląd do finansów, co znacząco ułatwi zarządzanie nimi. Szczególnie przydatny może się okazać moduł „Projekty”, który pozwala na szczegółowe rozpisanie, kto przekazał daną kwotę na konkretny cel. Tym sposobem możliwy jest szybki podział, ponieważ rozliczenie projektów umożliwia bieżące kontrolowanie wkładu finansowego danej osoby.

Przystępny interfejs oraz wiele przydatnych funkcji sprawia, że Fin4Family to ogromne ułatwienie dla par, które przygotowują się do ślubu. Nie tylko z łatwością będą mogli pilnować, które formalności zostały już dopełnione – zwiększy się także szansa na to, że wiele kosztów uda się zmniejszyć i tym samym zaoszczędzić. Bez konieczności rezygnowania z wymarzonej wizji wesela.

Scroll to Top