Noworoczne postanowienie – oszczędzanie pieniędzy na emeryturę - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Noworoczne postanowienie – oszczędzanie pieniędzy na emeryturę

Wiele osób po kilkudziesięciu latach żmudnej i trudnej pracy z prawdziwą radością wyczekuje na nadejście emerytury. Niestety, nawet jeśli nasze zarobki były dość pokaźne i pozwalały nam na życie bez większych wyrzeczeń, to jednak wysokość świadczenia emerytalnego może być rozczarowująca.

Niejednokrotnie okazuje się, że comiesięczne środki sięgają zaledwie 50% naszych dotychczasowych dochodów, a czasem jest to jedynie 20-30%. W związku z tym warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest oszczędzanie na emeryturę.

plan budzetu domowegoNaturalnie, realizując tak długoterminowy plan, potrzebujemy odpowiedniej motywacji. Wszystkie rozsądne i przekonujące argumenty można znaleźć w dalszej części tekstu, ale być może niektórzy z nas lubią wyzwania i są konsekwentni? Dla tych dodatkowym bodźcem może być podjęcie noworocznego postanowienia pod hasłem: projekt – emerytura.

Oszczędzanie ma emeryturę – po co?

Po przejściu na emeryturę bardzo szybko może się okazać, że prowadzone przez nas do tej pory życie musi ulec diametralnej zmianie. Tylko część polskiego społeczeństwa może liczyć na wysokie emerytury, które rzeczywiście pozwalają bez większych przeszkód na spełnienie najpilniejszych potrzeb, jak i na nieco większe szaleństwa pod względem wydatków. U większości przyznana kwota może okazać się niewystarczająca, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie kwestie: konieczność opłacenia czynszu, rachunków, zakup żywności i środków czystości bądź też lekarstw. Zdarza się, że emerytura wynosi zaledwie kilkaset złotych, co znacząco ogranicza możliwości finansowe.

Łatwo zatem wysunąć wniosek, że jedynie posiadanie sporych oszczędności może nam zapewnić spokojną przyszłość, w której nie będziemy musieli się obawiać o ewentualne braki. Żeby jednak rzeczywiście zgromadzić kwotę, która pozwoli nam przeżyć kolejne lata w komforcie, do którego zdążyliśmy przywyknąć, należy odpowiednio wcześniej opracować plan oszczędnościowy i stopniowo go wdrażać. Stworzona w ten sposób poduszka finansowa może zresztą przydać się wcześniej, kiedy zajdzie potrzeba dużego, nadprogramowego wydatku.

Oszczędzanie na emeryturę – sposoby oszczędzania

poznaj aplikacje
Jak oszczędzać? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które jak do tej pory nie zwracały większej uwagi na to, czy mają w zanadrzu jakąś większą sumę niż tylko schowane po kątach zaskórniaki na czarną godzinę. Choć może się wydawać, że wystarczy jedynie odkładać część każdej wypłaty, to jednak należy pamiętać, że oszczędzanie powinno być w dużej mierze zaplanowane. Chaos doprowadzi do tego, że stracimy kontrolę nad swoimi finansami i trudno będzie nam faktycznie zrealizować obrany cel oszczędnościowy.

Najważniejsza jest zdecydowanie systematyczność. Warto przykładowo z góry sobie ustalić, jaką kwotę miesięcznie będziemy odkładać – nie musi być ona zbyt wysoka, istotna jest tutaj regularność. Dobrze też od razu odliczać tę sumę od przychodów i dysponować tym, co nam zostanie.

Drugą kwestią jest oczywiście miejsce, gdzie będziemy gromadzić oszczędności. Może to być prywatna skrytka czy dodatkowa lokata w banku. Jakie konto oszczędnościowe będzie najlepsze? Tutaj powinniśmy się kierować głównie wysokością oprocentowania oraz warunkami, jakie stawia przed nami bank. Przykładowo może się zdarzyć, że nie otrzymamy odsetek, jeśli kwota zostanie wypłacona zbyt wcześnie. Wobec tego dobrze najpierw przejrzeć co najmniej kilka ofert, zanim wybierzemy tę najlepszą.

Dodatkowo należy mieć pod ręką narzędzie, które pozwoli nam na stałe notowanie wydatków i kontrolowanie rozliczeń. W ten sposób łatwiej będzie nam przychodziła optymalizacja ponoszonych kosztów, w związku z tym oszczędności będą stopniowo się powiększać. I choć może się wydawać, że arkusz kalkulacyjny Excel sprawdzi się w tej roli, to jednak istnieje dużo prostsza metoda – wystarczy zainstalować naszą aplikację..

student Oszczędzanie na emeryturę z aplikacją Fin4Family

Pobranie programu na urządzenie mobilne lub na komputer jest całkowicie darmowe, a rejestracja nie jest wymagana. Oznacza to, że możemy od razu rozpocząć korzystanie z aplikacji. Została ona zaprojektowana tak, by natychmiast była gotowa do użycia, toteż znajdują się w niej domyślne kategorie umożliwiające podział wydatków.

Oczywiście użytkownik może dowolnie modyfikować te wartości, opisywać je na swój własny sposób, rozbudowywać o kolejne kategorie i podkategorie. Możliwości spersonalizowania Fin4Family są właściwie nieograniczone. Ponadto interfejs jest bardzo przystępny i czytelny, a we wszystkim potrzebnych miejscach znajdują się przydatne podpowiedzi, które wskażą, do czego służy dana funkcja. Co za tym idzie, nie potrzeba jakichś specjalnych umiejętności, by swobodnie poruszać się po aplikacji. To zatem znakomita alternatywa dla Excela, który – by działał zgodnie z naszymi oczekiwaniami – wymaga znajomości odpowiednich komend.

W Fin4Family możesz na bieżąco zapisywać swoje wydatki, co dodatkowo ułatwi opcja z dodaniem zdjęcia paragonu. Możesz też generować przejrzyste raporty, które umożliwią dokładne prześledzenie miesięcznych kosztów. Przede wszystkim jednak aplikacja pomaga w ustalaniu i realizacji celów oszczędnościowych. Korzystanie z niej ułatwia wypracowanie systematyczności, więc już po paru miesiącach odkryjesz, że Twoje oszczędności znacząco się zwiększyły. Będą bezpiecznie czekać, a kiedy przejdziesz na emeryturę, będziesz mieć w zanadrzu kwotę, która zapewni Ci niebywały komfort i spokój ducha.

Scroll to Top