Budżet domowy w excelu? lepiej wybierz aplikację do oszczędzania - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Budżet domowy w excelu? lepiej wybierz aplikację do oszczędzania

Skrupulatnie zapisywanie wydatków to jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie oraz kontrolowanie domowego budżetu. Coraz rzadziej wykorzystujemy do tego tradycyjną kartkę i długopis, zamiast tego sięgamy po rozwiązania nowocześniejsze, które zawsze będą pod ręką. Z tego też względu wiele osób wybiera klasyczny arkusz kalkulacyjny Excel. Warto jednak zaznaczyć, że jego możliwości są ograniczone – dużo więcej daje w pełni darmowa aplikacja Fin4Family.

Obsługa Excela i aplikacji Fin4Family – porównanie

studentChoć Excel to na pierwszy rzut oka dość proste narzędzie, z którego może korzystać każdy, to jednak nie da się ukryć, że jego używanie wymaga poznania metod modyfikowania, odpowiednich komend oraz sposobów na formatowanie. Rozpoczynając przygodę z arkuszem kalkulacyjnym, mamy przed sobą pustą tabelkę – jeśli nie doszkolimy się z obsługi Excela, to trudno będzie nam go wykorzystywać do bieżącego zapisywania wydatków.

W przypadku aplikacji Fin4Family od razu po zainstalowaniu możemy wygodnie jej używać. Liczne funkcje umożliwiają nie tylko zapisywanie przychodów czy przelewów wychodzących, ale także ustalanie sobie celu oszczędnościowego czy rozliczenie z innymi osobami. Na wstępie mamy do dyspozycji kategorie i podkategorie, dzięki którym wydatki można odpowiednio podzielić, a w miarę użytkowania dodanie kolejnego podziału nie sprawia najmniejszego problemu.

Zwolennicy Excela często wskazują na korzyści, jakie płyną z wykorzystania gotowych szablonów arkuszy służących do prowadzenia budżetu domowego. Taki szablon można pobrać, jednak pamiętajmy, że ma on już określoną budowę. Przystosowanie go do swoich potrzeb wymaga określonych umiejętności, w przeciwnym wypadku formatowanie może zostać naruszone.

Fin4Family natomiast to program w pełni intuicyjny, który wiele operacji przeprowadza automatycznie, za pomocą zaledwie paru kliknięć. Nie wymaga to znajomości skomplikowanej obsługi. O ile Excel może zsumować nasze wydatki, to jednak wciąż pozostaje zwykłym arkuszem kalkulacyjnym – Fin4Family natomiast powstał właśnie z myślą o domowym budżecie, dlatego odpowiada na wszelkie potrzeby każdego użytkownika. I to bez konieczności poświęcenia dużej ilości czasu, jaki musielibyśmy włożyć w naukę Excela.

Bieżące wydatki – aplikacja czy Excel?

studentŻeby kontrola wydatków rzeczywiście przyniosła wymierne korzyści, należy zapisywać nawet niewielkie kwoty, które przeznaczamy chociażby na drobne zakupy w sklepie. By Excel mógł posłużyć do tego zadania, zazwyczaj musimy wygospodarować dłuższą chwilę i na spokojnie do niego usiąść. Dodatkowo nie da się ukryć, że arkusz kalkulacyjny ma pewne ograniczenia – przykładowo konieczne będzie osobne wpisywanie danych dotyczących samych wydatków, jak i zmian w ustalonym na dany projekt budżecie.

Tymczasem wprowadzanie informacji do Fin4Family jest usystematyzowane oraz w pełni ergonomiczne. Wszystkie przychody oraz wydatki są połączone z realizowanymi inwestycjami czy uzgodnionymi celami, dlatego nie ma potrzeby dwukrotnego wpisywania danych, jako że jest to uzupełniane na bieżąco. Dodatkowo mamy możliwość dodania zdjęcia paragonu czy recepty wystawionej przez lekarza (czego nie znajdziemy w arkuszu kalkulacyjnym), w związku z czym wydatki są rejestrowane natychmiast, bez konieczności żmudnego kategoryzowania, jak w przypadku Excela. Warto zatem skorzystać z opcji, jakie daje program – budżet domowy będzie wówczas pod naszą stałą kontrolą.

Wiele różnych kont – czy arkusz kalkulacyjny sobie poradzi?

Zarządzanie finansami nie należy do najłatwiejszych zadań. Na dodatek większość z nas zazwyczaj korzysta z różnych metod przechowywania pieniędzy. Niejednokrotnie posiadamy więcej niż jedno konto w banku, są też prywatne skrytki czy po prostu gotówka, jaką nosimy ze sobą w portfelu. Każdy z tych elementów należałoby uwzględnić w Excelu, jeśli to tam prowadzilibyśmy zapisywanie wydatków. Jak jednak przejrzyście to rozdzielić? Czy potrzebny będzie osobny arkusz na każde konto bądź inwestycję?

Nie ma takiej potrzeby, jako że w Fin4Family znajdziemy wszystko to, czego potrzebujemy. W ramach jednej aplikacji możemy zarządzać różnymi kontami, pilnować terminowej spłaty kredytu, tworzyć plany finansowe i korzystać z przypomnień, które mogą nas poinformować o konieczności wykonania jakiegoś przelewu. Dzięki możliwości importowania danych z banku mamy stały wgląd w swoje saldo, na dodatek realizacja celu pieniężnego będzie sprawna i prosta – w Excelu próżno szukać takich funkcji.

Rozliczenia i analityka

poznaj aplikacjeCzy w Excelu możemy wygenerować raport naszych wydatków? Istnieje taka możliwość, jednak to od naszych możliwości związanych z obsługą arkusza kalkulacyjnego zależy, czy lista wszelkich kwot będzie przejrzysta. Mogą wystąpić problemy z wyszukaniem konkretnych danych, a szczegółowa analiza leży całkowicie po naszej stronie.

Fin4Family to wygodny sposób na rozliczanie się z rodziną czy znajomymi. W kilkuosobowej grupie możemy sprawnie zarządzać wydatkami na dany cel. Na dodatek pod koniec miesiąca możemy wygenerować czytelny, wielowymiarowy raport, który znacząco usprawni proces oszczędzania i nie tylko. Dodatkowo zyskujemy podpowiedzi na podstawie analizy danych. Program stale się rozwija i wprowadza nowe funkcje, dlatego co jakiś czas zyskujemy kolejne ulepszenie.

Choć Excel jest szeroko dostępny – z arkusza możemy korzystać zarówno na telefonie, jak i na komputerze – to jednak edycja arkusza na urządzeniu mobilnym bywa dość toporna i czasochłonna. Fin4Family natomiast wyróżnia się przystępnym interfejsem, a aktualizacja między smartfonem a komputerem odbywa się natychmiastowo. Jeśli jest to dla nas wygodniejsze, możemy korzystać jedynie z aplikacji. Zyskujemy też całkowite bezpieczeństwo naszych danych, backup z kolei dba o to, byśmy nigdy nie utracili cennych danych.

Poznaj naszą aplikację i pobierz ją zupełnie za darmo już teraz!

Scroll to Top