Jak oszczędzać pieniądze na studiach? - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Jak oszczędzać pieniądze na studiach?

Jak w trakcie studiów zaplanować swoje wydatki i oszczędzać pieniądze? Praktyczne porady i pomoc w oszczedzaniu na studiach.

studentLata spędzone na uczelni to dla wielu osób czas, który wspominają z dużym sentymentem. Choć to okres pełen niesamowitych przeżyć i zawierania nowych przyjaźni, dla wielu studentów to często ciężki test dotyczący tego, jak prowadzić budżet domowy, aby być w stanie utrzymać się na studiach, na które nierzadko wyjeżdżają do innego miasta. Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze studiami, do tej pory nie dysponowało własnymi oszczędnościami ani nie utrzymywało się samodzielnie, stąd ich finanse osobiste i przynoszące korzyści zarządzanie nimi mogą wydawać się bardzo trudne. Na szczęście istnieje na to skuteczny i dopasowany do młodych osób sposób – innowacyjna aplikacja do zarządzania swoim budżetem Fin4Family.

Życie studenckie i finanse osobiste

Rozpoczęcie studiów, szczególnie w obcym mieście, to dla znacznej części osób, które dopiero co zdały maturę, prawdziwy test dojrzałości. Przeprowadzka do innego miasta to dla większości studentów skok na głęboką wodę – zmieniają nie tylko swoje miejsce zamieszkania, ale i całe środowisko znajomych, znajdują się z dala od rodziny, a co z tym idzie, muszą samodzielnie zarządzać finansami, które w przypadku większości studentów zwykle nie należą do najwyższych.

Nie ulega wątpliwości, że znaczna liczba studentów nie wie, jak prowadzić budżet domowy oraz jak zacząć oszczędzać pieniądze. Problem ten dotyczy nie tylko studentów, ale też i całego społeczeństwa – wydajemy więcej niż aktualnie posiadamy, zamiast gromadzić środki na pewną przyszłość, wolimy wydawać całą swoją wypłatę. W przypadku studentów prawdopodobieństwo wydania nadprogramowej gotówki jest jeszcze wyższe. Spotkania ze znajomymi, koncerty czy imprezy – wszystkie te elementy życia studenckiego kosztują.

student

Finanse osobiste studenta – o czym warto pamiętać?

Nie ulega wątpliwości, że miesięczne wydatki studenta w dużej mierze uzależnione będą od miasta, w którym znajduje się jego uczelnia, jak i samego uniwersytetu. Mimo to niektóre z elementów mających wpływ na gospodarowanie budżetem studenta pozostają niezmienne niezależnie od tego, gdzie studiujemy. Ich znajomość będzie stanowić pierwszy krok do skutecznego oszczędzania na studiach.

Jednym z elementów jest miejsce zamieszkania. Osoby rozpoczynające naukę w obcym mieście zwykle do wyboru mają akademik, wynajęcie pokoju lub mieszkania. Każda z tych opcji posiada zarówno wady, jak i zalety – własny pokój czy mieszkanie w przeciwieństwie do akademika gwarantują prywatność, jednak są o wiele bardziej kosztowne.

Kolejnym elementem są przedmioty pierwszej potrzeby, a więc żywność, ubrania czy środki czystości. To produkty, które należy uwzględnić w swoim budżecie domowym, a które nierzadko generują wysokie koszty. Nie należy zapominać o pomocach naukowych – podręczniki, zeszyty ćwiczeń czy nawet ciągłe kserowanie wielostronicowych materiałów na zajęcia także powinno zostać uwzględnione, kiedy planujemy swój przykładowy budżet domowy.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze, będąc studentem?

Choć powyższe informacje niektórym z przyszłych studentów mogą wydać się przytłaczające, oszczędzanie w trakcie studiów jest jak najbardziej możliwe i istnieje na to kilka sposobów. Jednym z nich jest możliwość podjęcia pracy dorywczej. Warto jednak pamiętać, że przy studiach w trybie stacjonarnym praca dodatkowa może stanowić duże wyzwanie i np. kolidować z planem zajęć oraz być bardzo wyczerpująca.

Oszczędzanie pieniędzy w trakcie studiów warto rozpocząć od dokładnego uporządkowania swoich wydatków. Dzięki temu w krótkim czasie zobaczysz, na co, poza niezbędnymi opłatami, wydajesz najwięcej pieniędzy w ciągu miesiąca i z czego jesteś w stanie zrezygnować. Czasami mogą być to zupełnie drobne rzeczy, jak niezobowiązujący kubek kawy przed zajęciami, który kupowany codziennie może generować duże koszty, jakie równie dobrze mogłyby trafić do reszty oszczędności.

Finanse osobiste studenta z Fin4Family

poznaj aplikacjeIstnieje wiele sposobów na to, jak prowadzić budżet domowy, jednak nie wszystkie z nich są równie skuteczne. Zapisywanie swoich wydatków na kartce papieru lub arkuszu kalkulacyjnym na dłuższą metę może stać się męczące, dlatego też warto zastanowić się nad wyborem produktu, który nie tylko działa w intuicyjny i spersonalizowany sposób, ale który zawsze będziemy mieć pod ręką – na przykład na swoim smartfonie lub laptopie.

Takim produktem jest nasza aplikacja Fin4Family. Umożliwia wygodny sposób zapisywania swoich codziennych wydatków – wystarczy, że telefonem zrobisz zdjęcie swojego paragonu. Co równie ważne – aplikacja po zainstalowaniu jest od razu gotowa do użycia, choć oczywiście w miarę korzystania z niej możesz dodawać kolejne kategorie, które okażą się pomocne w zarządzaniu budżetem.

Korzystanie z naszej aplikacji Fin4Family jest nie tylko proste, darmowe, ale i przyjemne. Dzięki szczegółowym, ale i zrozumiałym raportom możesz szybko sprawdzić, na co w danym miesiącu wydawałeś najwięcej pieniędzy. Nieskomplikowany i łatwy w obsłudze interfejs z pewnością ucieszy studentów, którzy do tej pory nigdy nie korzystali z aplikacji do oszczędzania pieniędzy.

Scroll to Top