Na co oszczędzać pieniądze? Wybór celów oszczędnościowych - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Na co oszczędzać pieniądze? Wybór celów oszczędnościowych

Oszczędzanie to dla wielu z nas codzienność, szczególnie jeśli posiadamy stałe źródło dochodów i ściśle kontrolujemy wydatki. Żeby jednak odkładanie nawet niewielkich kwot przyniosło zamierzony rezultat, warto odpowiednio wcześniej wyznaczyć sobie cel, który nas zmotywuje i pozwoli trzymać się ustalonego planu. Na co warto przeznaczyć oszczędności? Jak skutecznie wprowadzić domowy program oszczędzania?

oszczedzanie pieniedzy

Czy żeby oszczędzać potrzebny jest cel?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie masz obecnie żadnych pilnych potrzeb finansowych. Być może cieszysz się stabilnym zatrudnieniem, posiadasz dom, sprawny samochód i możesz sobie swobodnie pozwolić na to, by co najmniej raz w roku wyjechać na wakacje. W takim przypadku oszczędzanie pieniędzy może sprawiać wrażenie niepotrzebnego – prawdopodobnie będziesz to robić z przyzwyczajenia, nie wiedząc właściwie, po co odkładasz kolejne sumy. Łatwo wtedy o nieregularność i chaotyczność.

Tymczasem oszczędzanie powinno być swojego rodzaju priorytetem. Zawsze powinno się najpierw ustalać cel, a dopiero później rozpocząć gromadzenie nadprogramowych pieniędzy. W przeciwnym wypadku nie uda nam się wypracować należytej systematyczności i rzeczywiście czerpać maksymalnie korzyści z odkładania. Należyta motywacja sprawi, że nie będzie nas również kusiło, by naruszyć sumę, którą już udało nam się zdobyć. Cały czas będziemy wiedzieli, że jest ona przeznaczona na konkretny plan do zrealizowania.

Jak zacząć oszczędzać?

Oszczędzanie w domu można rozpocząć w dowolnym momencie naszego życia: natychmiast po podjęciu stałej pracy, w chwili oczekiwania na dziecko czy też nawet w podeszłym wieku. Na to nigdy nie jest za późno, a zabezpieczenie finansowe może przydać się w niespodziewanej chwili, dlatego dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność.

Co szczególnie istotne: warto ustalić sobie, jaką kwotę chcemy miesięcznie odłożyć. Nie należy poprzestawać na tym, co zostanie nam z budżetu domowego aż do czasu kolejnej wypłaty. Zdecydowanie lepiej iść zgodnie z myślą Warrena Buffetta, amerykańskiego przedsiębiorcy:

„Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj to, co zostanie po odłożeniu oszczędności”.

Na co oszczędzać pieniądze?

poznaj aplikacjeSkoro dobrze mieć wyznaczony cel, zanim rzeczywiście przystąpi się do oszczędzania, warto dokładnie się zastanowić nad tym, z jakimi wydatkami liczymy się w przyszłości. Dobrze zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rozkłada się nasz budżet domowy – w jego zarządzaniu znakomicie pomaga nasza aplikacja, Fin4Family. Dzięki możliwości swobodnego dodawania kategorii i podkategorii możemy nie tylko odpowiednio podzielić wydawane przez siebie pieniądze, ale także uzyskać przejrzyste zestawienie wydatków z danego okresu, co znacząco ułatwi kontrolowanie domowych finansów.

Fin4Family może także stanowić przydatne narzędzie właśnie w przypadku oszczędzania. W programie możemy zapisać wiele różnych kont, gdzie trzymamy pieniądze – mowa zarówno o rachunku bankowym, jak i o portfelu czy prywatnych skrytkach. Dlatego też na bieżąco będziemy mieli wgląd w to, jak duża suma znajduje się na naszej lokacie oszczędnościowej, w skarbonce lub gdziekolwiek indziej, gdzie postanowiliśmy przechowywać oszczędności. Dodatkowo możemy otrzymywać powiadomienia z przypomnieniami, by przelać określoną kwotę na wskazane konto. Będzie to szczególnie pomocne na samym początku oszczędzania, kiedy będziemy musieli wypracować regularność.

W wyznaczeniu celu oszczędnościowego może nam po prostu pomóc ustalenie, jakie marzenie chcemy spełnić, jaki większy zakup planujemy albo co chcemy zrobić za kilka lat, a co wymaga zgromadzenia odpowiednich funduszy. Poniżej można znaleźć przykładowe powody, dla których warto oszczędzać – to właśnie one najczęściej przyświecają naszym dalszym planom finansowym.

studentOszczędzanie dla dziecka

Chcemy, żeby w przyszłości nasz syn lub córka miała dostęp do najlepszej edukacji? A może chcemy odłożyć taką sumę, która pozwoli dziecku tuż po wejściu w dorosłość na zakup pierwszego samochodu czy też wynajęcie mieszkania? Już od momentu narodzin możemy gromadzić nawet niewielkie kwoty na poczet naszej pociechy.

Oszczędzanie na nieruchomość

Aktualnie zajmujemy niewielką kawalerkę, w której trudno się pomieścić? A może naszym marzeniem zawsze był piętrowy dom z własnym ogródkiem? Zakup nieruchomości to zawsze potężna inwestycja, dlatego warto odpowiednio wcześniej się na nią przygotować – np. odłożyć stosowną sumę na wkład własny, jeśli planujemy wziąć kredyt hipoteczny.

Oszczędzanie na spokojną przyszłość

Jak wiadomo, wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce pozostawia wiele do życzenia, przez co wielu seniorów po zakończeniu pracy musi liczyć się ze znacznym obniżeniem jakości życia. Nie będziesz musiał do nich należeć, jeśli odpowiednio wcześniej zaczniesz oszczędzać, dzięki czemu zdobędziesz środki, które umożliwią Ci spokojnie przejść przez kolejne lata.

Oszczędzanie na wypadek utraty pracy

Oszczędzanie na wypadek utraty pracy

Rynek pracy rozwija się bardzo dynamicznie, przez co w niespodziewanym momencie nasza posada może być zagrożona. Obawiasz się, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy możesz zostać zwolniony, ponieważ firma nie przetrwa kryzysu? Przygotuj sobie odpowiednią poduszkę finansową – pobierz aplikację Fin4Family i zacznij oszczędzać już dziś!

Scroll to Top