Poduszka finansowa - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Poduszka finansowa

Na co dzień jakoś sobie radzimy z naszymi finansami. Zwykle do czasu zaistnienia w naszym życiu nieprzewidzianych losowych okoliczności, które rujnują nasz finansowy spokój.

Co zrobić, by w miarę komfortowo przetrwać taki trudny czas? Trzeba o tym pomyśleć znacznie wcześniej, uporządkować swoje finanse i zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa.

f4fJak duża powinna być taka poduszka?

Zależy to od miesięcznych kosztów utrzymania naszej rodziny. Specjaliści doradzają by poduszka była nie mniejsza niż trzymiesięczne koszty utrzymania. Jest to absolutne minimum, które każda rodzina powinna mieć odłożone. Wskazane jest natomiast posiadanie zasobów pokrywających sześciokrotność lub nawet dwunastokrotność naszych miesięcznych kosztów utrzymania. Aby wyliczyć kwotę potrzebnego nam zabezpieczenia , trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy mamy dzieci? Czy w rodzinie pracuje zarobkowo tylko jedna osoba, czy dwie? Czy w razie utraty pracy łatwo będzie nam znaleźć kolejną? Czy mamy kredyty?

Gdzie gromadzić pieniądze?

Dobrze byłoby znaleźć taki sposób, by jednocześnie środki nie były dla nas za łatwo dostępne, ale też by można było z nich w miarę łatwo skorzystać. Chcemy uchronić się przed sytuacją podbierania pieniędzy z poduszki finansowej na bieżące wydatki, jednak w razie faktycznej potrzeby dostęp do nich musi być szybki. Idealnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku lokata terminowa bądź (dla osób które mniej ulegają pokusom 🙂 konto oszczędnościowe.

Jak to zrobić w praktyce?

• Regularnie prowadź swój budżet domowy. Znajomość swojej sytuacji finansowej to podstawa.
• Optymalizuj wydatki.
• Poszukaj możliwości dodatkowego zarabiania.
• Ustaw automatyczny comiesięczny przelew na fundusz poduszkowy. Pozwoli to uniknąć nieregularnego oszczędzania.

Scroll to Top