Fundusz awaryjny - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Fundusz awaryjny

Nikomu nie trzeba przypominać, że w życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Część z nich wiąże się ściśle z nieprzewidzianymi wydatkami. Dla każdego, kto chce odpowiedzialnie zarządzać swoimi finansami, oczywista powinna być potrzeba utworzenia specjalnej puli na wypadek sytuacji awaryjnych.

Takie pieniądze mogą uchronić nas przed koniecznością zaciągnięcia kredytu, gdy nagle okaże się, że pilnie potrzebujemy gotówki.

f4fIle pieniędzy powinniśmy odłożyć?

Wysokość funduszu awaryjnego zależy w głównej mierze od naszej sytuacji. Większość ekspertów radzi, by była to kwota około 2000 złotych, tak by pokryć w razie konieczności koszty naprawy samochodu czy kupić nową pralkę. Pieniądze powinny być łatwo dostępne, najlepiej zgromadzić je na rachunku oszczędnościowym. Można też skorzystać z lokaty, ale wtedy trzeba pogodzić się z faktem utraty odsetek w razie zerwania jej przed terminem. Warto pamiętać, że ma być to rezerwa na naprawdę podbramkowe sytuacje i nie ruszać tych pieniędzy z byle powodu.

Czyli co? Zaczynamy?

Wszystkie nadwyżki i to co uda nam się zaoszczędzić na bieżących wydatkach odkładamy na nasz fundusz awaryjny. Gdy już powstanie, przyjdzie czas na budowanie kolejnych funduszy… ale o tym napiszemy w kolejnych artykułach.

Scroll to Top