Blog
7 pytań odnośnie Białej Listy.
Od 1 września 2019 roku mamy możliwość zweryfikować naszych kontrahentów dzięki wykazowi informacji o podatnikach VAT zwanego inaczej białą listą podatników VAT. Jest to ogólnodostępny, darmowy wykaz określonych informacji o podatnikach, przydatnych do sprawdzania wiarygodności kontrahentów.
Biała lista prowadzona jest w formie elektronicznej przez szefa KAS i została udostępniona do wglądu dla każdej osoby zainteresowanej.
Dzięki białej liście możesz sprawdzić:
czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT
poznanie podstawy prawnej decyzji o wykreśleniu czy odmowie rejestracji
weryfikacja rachunku bankowego kontrahenta
Od 1 stycznia 2020 weszły w życie nowe przepisy dotyczące numery rachunków rozliczeniowych dla działalności gospodarczej.
Na jaki moment należy sprawdzić rachunek kontrahenta?
Żeby zabezpieczyć prawo do odliczenia VAT- u i możliwość zaliczenia do kupna, rachunek kontrahenta należy zweryfikować białą listą na dzień zlecenia przelewu.
Zapłaciłem fakturę na rachunek spoza listy co mi grozi?
– nie będziesz mógł zaliczyć wpłaconej kwoty do kosztów uzyskania przychodu
– będziesz ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem w wypadku niezapłacenia przez niego należnego VAT-u
Czy powinienem weryfikować tylko płatności powyżej 15 tyś. ?
Sankcje będą miały zastosowanie w przypadku gdy jednorazowa wartość transakcji przekroczy 15 tyś, jednak aby zwiększyć pewność, że organy podatkowe nie zakwestionują możliwości odliczenia podatku VAT należy weryfikować również płatności poniżej 15 tyś.
Czy w przypadku kilku płatności (każda poniżej 15 tyś.)na rzecz jednego kontrahenta, trzeba bardziej weryfikować dane z białą listą?
Jednorazowość transakcji nie odnosi się do liczby płatności a raczej do jednego stosunku umownego pomiędzy kontrahentami.
Jak uniknąć sankcji?
Aby uniknąć sankcji za dokonanie płatności na rachunek inny niż wskazany w bazie, należy zgłosić tą zapłatę do urzędu skarbowego właściwego dla podmiotu wystawiającego fakturę w terminie 3 dni od daty wystawienia faktury.
Jak dokumentować weryfikację rachunków bankowych?
Po weryfikacji kontrahenta, podatnik powinien otrzymać klucz elektroniczny, który potwierdza wykonanie zapytania. Powinien on zachować ten identyfikator w wersji elektronicznej lub wydruku papierowego.
Czy rachunki prywatne używane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej będą publikowane w wykazie?
Jeśli do działalności wykorzystywany jest ROR to taki rachunek nie będzie zamieszczony w wykazie.