Cash Trapping – Pułapka na pieniądze. 4 rady jak nie dać się oszukać. - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Cash Trapping – Pułapka na pieniądze. 4 rady jak nie dać się oszukać.

Cash trapping to jedna z najskuteczniejszych metod na kradzież pieniędzy z bankomatu. Polega na zainstalowaniu specjalnej listwy blokującej wypłatę gotówki, przez co nie wychodzi ona na zewnątrz tylko przykleja się do listwy, a jednocześnie bankomat nie zabiera banknotów z powrotem.

Osoba wypłacająca gotówkę jest przekonana o awarii bankomatu, bank jednak, tak jak w przypadku każdej prawidłowo przebiegającej transakcji obciąży jej konto.

Wydaje się nam, że takie metody są już mocno przestarzałe i nikt już nie kradnie pieniędzy w ten sposób. Nic bardziej mylnego, oszuści ciągle je stosują. Kilka miesięcy temu Santander Bank Polska wydał oświadczenie wzywające klientów do szczególnej ostrożności przy korzystaniu z bankomatów, właśnie w związku z tą metodą kradzieży. Również policja informuje, że „cash trapping’ staje się coraz popularniejszy.

f4fJak zweryfikować bankomat?
1. Oceń bankomat wizualnie – sprawdź czy wygląda tak jak zwykle, czy nie ma podejrzanych elementów czy śladów kleju.
2. Poruszaj listwę do której wkładasz kartę i tą z której wychodzą banknoty – nie ma obaw w sprawnym urządzeniu nic nie może odpaść pod wpływem Twojej dłoni.
3. Sprawdź czy u góry bankomatu nie ma kamery.
4. Upewnij się klawiatura nie jest nienaturalnie pogrubiona.

Jeżeli zauważysz jakieś podejrzane elementy lub coś nietypowego, zrezygnuj z wypłaty. Na każdym bankomacie znajdziemy również dane kontaktowe do operatora bankomatu, warto zadzwonić i zgłosić swoje wątpliwości.

Co jeśli nie sprawdziliśmy bankomatu przed transakcją, a urządzenie nie wypłaciło nam gotówki?

1. Nie odchodź od bankomatu – to bardzo ważne, złodzieje tylko na to czekają. Gdy się oddalisz wyciągną pieniądze z nałożonej na bankomat listwy.
2. Dokładnie czytaj komunikaty – może bankomat faktycznie uległ awarii.
3. Skontaktuj się z bankiem – skorzystaj z numeru infolinii, wyjaśnisz sytuację i ewentualnie złożysz reklamację.
4. Sprawdź czy coś nie blokuje listwy wydającej pieniądze – jeśli jest zamontowana „pułapka”, bez problemu ją znajdziesz.

Warto zachować czujność i nie dać się oszukać, tym bardziej, że trudno udowodnić kradzież zrealizowaną sposobem cash trampingu. Często poza zgłoszeniem klienta nie ma innych śladów po takim działaniu, a w systemach bankowych wypłata przebiegła prawidłowo.

Scroll to Top