Jak oszczędzać dla dziecka z aplikacją Fin4Family? - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Jak oszczędzać dla dziecka z aplikacją Fin4Family?

Wielu rodziców już w chwili narodzin dziecka zastanawia się nad tym, jak zabezpieczyć jego przyszłość i zapewnić mu lepszy start w dorosłe życie. Chociaż minie wiele lat, zanim syn lub córka będzie gotowa na samodzielne, poważne decyzje, to jednak warto już wcześniej pomyśleć o wsparciu finansowym. Dlatego tak popularne jest odkładanie pieniędzy dla dziecka, które jest uskuteczniane od samego początku albo w chwili, kiedy pociecha ma już kilka lat. Jak oszczędzać dla dziecka, by zatroszczyć się o malucha, który kiedyś stanie się dorosłym?

plan budzetu domowego

Kiedy zacząć gromadzić oszczędności dla dziecka?

W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że moment, kiedy nadeszła pora na odkładanie nawet niewielkich kwot na poczet dziecka, powinien być ustalany indywidualnie. Nie musimy tego robić już od pierwszych dni życia pociechy, szczególnie jeśli w tym okresie mamy pilniejsze wydatki.

Gdy dochody ledwo nam wystarczają na pokrycie najpilniejszych potrzeb, takich jak żywność, opłacenie rachunków czy zakup ubrań bądź przyborów szkolnych, to właśnie ich zaspokojenie powinno być dla nas priorytetem. Jest to szczególnie istotne, kiedy posiadamy długi – należy się skupić na ich spłacie. W końcu żaden rodzic nie chce później przekazać dziecku zadłużeń.

Tak naprawdę każda chwila jest dobra na oszczędzanie. Najważniejsze jest, by mieć ustalony plan i wybierać proste, ale skuteczne rozwiązania, które rzeczywiście pozwolą osiągnąć zamierzony rezultat. Zanim zaczniemy się zastanawiać jak oszczędzać dla dziecka, trzeba zdecydować się na co dokładnie odkładać pieniądze.

Odkładanie pieniędzy dla dziecka – na jaki cel?

poznaj aplikacjeDo częstych błędów w przypadku oszczędzania należy brak konkretnego celu. W ten sposób niestety mamy mniejszą motywację, w związku z czym odkładanie jest zazwyczaj nieregularne i chaotyczne. Dlatego też jeszcze przed odłożeniem pierwszej sumy należy określić, na co chcemy przeznaczyć te pieniądze.

W jakim zatem celu warto oszczędzać dla dziecka? Wielu rodziców decyduje się wykorzystać zgromadzoną sumę na edukację. Studia na prestiżowej uczelni wiążą się z reguły z ogromnymi kosztami: trzeba pokryć czesne, lokum oraz wszelkie wydatki związane z utrzymaniem się, najczęściej w innym mieście. Przez kilka, a nawet kilkanaście lat można więc zgromadzić pokaźną kwotę, która zagwarantuje dziecku bezpieczną naukę na znakomitym uniwersytecie, co z kolei będzie doskonałym startem w przyszłość zawodową.

Jak wiadomo, niegdyś gromadzono posagi dla córek. Obecnie również nierzadko się zdarza, że to właśnie rodzice panny młodej pokrywają znaczną część sumy przeznaczonej na wesele. A jest tego sporo: suknia, dodatki, fryzjer i kosmetyczka, wynajęcie sali, jedzenie, zespół muzyczny, opłaty związane z organizacją mszy itd. W tym przypadku oszczędzanie można zacząć dopiero wtedy, gdy córka kończy 18 lat. Do momentu podjęcia decyzji o ślubie z pewnością uda się odłożyć kwotę, która pozwoli na wymarzone wesele.

Dodatkowo pieniądze dla dziecka można odkładać po to, by w przyszłości podarować mu coś, co szczególnie się przyda: nowy samochód, mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji lub działkę pod budowę domu. Kiedy określimy już cele, można zastanowić się jak oszczędzać dla dziecka.

student Jak skutecznie oszczędzać dla dziecka?

Najprostszym sposobem na oszczędzanie jest po prostu założenie dziecku konta w banku lub lokaty oszczędnościowej. Wówczas systematycznie – np. co miesiąc – można przelewać tam mniejsze lub większe kwoty, a także wpłacać pieniądze wręczone w ramach prezentów urodzinowych czy świątecznych. Niejednokrotnie rodzice dają dostęp do takiego konta w momencie, kiedy syn lub córka kończy 18 lat. Często wówczas samodzielnie decyduje, na co przeznaczyć oszczędności.

Innym rozwiązaniem jest gromadzenie pieniędzy na własną rękę, a później inwestycja – czy to w nieruchomość, czy to w edukację. Najważniejszy jest jednak właściwy system. Warto np. ustalić sobie stałą kwotę, którą zamierzamy odkładać i od razu po zarejestrowaniu przychodu przesłać ją na konto dziecka.

Niezwykle pomocna może się tutaj okazać nasza aplikacja – Fin4Family. Korzystając z niej, bardzo skutecznie nauczysz się jak oszczędzać dla dziecka.

Fin4Family – nowoczesna pomoc w oszczędzaniu

Dzięki przystępnemu interfejsowi oraz wielu różnym funkcjom Fin4Family umożliwia stuprocentową kontrolę nad wydatkami, a także skuteczną realizację celów oszczędnościowych. Możliwość podpięcia różnych kont bankowych oraz innych miejsc, gdzie trzymamy gotówkę (jak prywatne skrytki czy po prostu portfel) umożliwia także przypisanie do aplikacji lokaty oszczędnościowej dziecka. Dostęp do powiadomień nie pozwoli zapomnieć o tym, że np. raz w miesiącu przelewamy określoną kwotę na poczet naszej pociechy.

W Fin4Family masz szansę na wygenerowanie przejrzystych raportów, dlatego nie dość, że dokładnie zobaczysz, w jaki sposób rozkłada się Twój budżet domowy, to jeszcze możesz stale sprawdzać, czy udaje Ci się realizować zamierzone cele oszczędnościowe. W ten sposób wypracujesz systematyczność i konsekwencję, które pozwolą zoptymalizować koszty związane z utrzymaniem bez rezygnowania z przelania danej kwoty na rachunek bankowy założony dla syna lub córki. Wiesz jak oszczędzać dla dziecka i chcesz mieć kontrolę nad stanem oszczędności? Wypróbuj Fin4Family!

Ponieważ aplikacja jest dostępna zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach, możesz z niej korzystać kiedy chcesz i w taki sposób, jaki jest dla Ciebie najwygodniejszy.

Scroll to Top