Blog
Jak słoiki pomagają w oszczędzaniu?
Jest wiele metod oszczędzania pieniędzy, a problem z ograniczaniem zakupów i utrzymaniem finansowej dyscypliny sprawia, że dużym zainteresowaniem cieszą się różne systemy pomagające w zarządzaniu budżetem. Jednym z najbardziej znanych jest metoda 6 słoików, której autorem jest Harv Eker.
Polega ona na podzieleniu swoich pieniędzy na sześć części, z których każda będzie dotyczyła innej sfery. Nie chodzi tu oczywiście o to, by fizycznie przechowywać banknoty w słoikach, choć jeśli Ci tak wygodnie, możesz to zrobić :), a raczej o sposób zarządzania swoimi dochodami.
Jak je zatem rozdysponować ?
55% Koszty stałe
Do tego słoika trafiają pieniądze na rachunki, media, żywność, ubrania, transport. Oddzielenie koniecznych wydatków od reszty pieniędzy pozwoli na bardziej przejrzyste panowanie nad nimi.
10% Przyjemności i rozrywka
Człowiekowi też się coś od życia należy:) Nie będziesz szczęśliwy, skupiając się tylko na oszczędzaniu i inwestycjach. Warto zachować równowagę i cześć wypłaty przeznaczyć na swoje zachcianki i przyjemności. To konto do końca miesiąca powinno być puste.
10% Wolność finansowa
Konto dla inwestycji, które wygenerują nowe wpływy finansowe i tworzenia źródeł dochodu pasywnego. Gromadź tutaj pieniądze z myślą o przyszłości, a szczególnie emeryturze.
10% Większe wydatki
Z tego konta finansujemy większe zakupy. Po kilku miesiącach oszczędzania będziemy mogli pozwolić sobie na nowe meble, sprzęt AGD czy wakacje. Pieniądze tutaj zgromadzone pozwolą nam uniknąć zaciągania drogich kredytów konsumenckich.
10% Edukacja
Pieniądze z tego konta przeznaczamy na nasz rozwój osobisty. Zwykle jest to pomijana kwestia, a przecież warto regularnie rozszerzać swoją wiedzę.
5% Pieniądze dla innych
Z tego konta przeznaczamy pieniądze na prezenty, cele charytatywne i pomoc innym.
Najważniejszym aspektem tej metody jest wyrobienie sobie nawyku zarządzania pieniędzmi. Bez tego, bez względu na wysokość zarobków, zawsze będziemy mieć problem z brakiem pieniędzy. Najważniejsze jest, by spróbować i odnaleźć własną drogę do uporządkowania swoich finansów.
Więcej w tej kategorii: « Jak korzystać z otwartej bankowości? Kieszonkowe. Dawać czy nie? »