Blog

Kieszonkowe. Dawać czy nie?

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto dawać dzieciom pieniądze na drobne wydatki. Z jednej strony chcemy, by dziecko nauczyło się gospodarowania budżetem, z drugiej obawiamy się dawania pieniędzy za nic.

Badania pokazują, że około 75% rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat daje im mniej lub bardziej regularne kieszonkowe.

Jakie są plusy?

Dysponując samodzielnie swoimi finansami, dzieci na własnych błędach uczą się racjonalnego dysponowania budżetem. Dodatkowe korzyści to także nauka sprawnego liczenia, planowania czy podejmowania decyzji. Dzieci uczą się cierpliwości i poznają wartość pieniądza.

f4fA wady?

Przeciwnicy kieszonkowego obawiają się wykształcenia w dziecku postawy roszczeniowej i wydawania pieniędzy w sposób nierozważny i niezaplanowany.

Jak zacząć?

Warto przeprowadzić z dzieckiem „specjalną rozmowę” przed wypłaceniem pierwszego kieszonkowego. Ustalić warunki i podpowiedzieć, jak mądrze nimi gospodarować. Jednak jak we wszystkim najważniejszy jest przykład. Przy okazji codziennych zakupów warto pokazać dziecku, że unikamy spontanicznych zakupów i trzymamy się listy.

Od kiedy?

To kwestia bardzo indywidualna. Wydaje się jednak, że rozpoczęcie nauki w szkole jest dobrym czasem na pierwsze własne regularne pieniądze. Siedmiolatek już sprawnie liczy, zna nominały pieniędzy, a szkolny sklepik to często miejsce pierwszych samodzielnych zakupów.

5 ważnych zasad:

• Nie płać dziecku za oceny czy wykonanie swoich obowiązków.
• Kieszonkowe wypłacaj regularnie i pilnuj umówionych terminów.
• Nie ulegaj namowom i nie dawaj dziecku pieniędzy przed terminem.
• Nie zmieniaj kwoty bez uprzedzenia.
• Nie karz dziecka wstrzymaniem wypłat pieniędzy.

Scroll to Top