Blog
Jak zadbać o historię kredytową?
Posiadanie dobrej oceny punktowej w BIK przekłada się na uzyskanie lepszych warunków kredytowych, co, w szczególności przy dużych zobowiązaniach np. kredytach hipotecznych , pozwala zaoszczędzić realne pieniądze. Warto zatem zadbać, by nasz scoring w BIK był możliwie wysoki.
Co możesz zrobić?
1. BĄDŹ ZNANY
Jeśli nie masz historii kredytowej, banki nic o Tobie nie wiedzą. Aby zbudować sobie opinię wiarygodnego kredytobiorcy, możesz np. kupić drobny produkt na raty, wziąć pożyczkę z banku, założyć kartę kredytową. Jeśli będziesz spłacać wszystkie zobowiązania w terminie, bank nabierze do Ciebie „zaufania”.
Terminowość spłat jest głównym czynnikiem wpływającym na scoring BIK.
3. NIE CHOWAJ GŁOWY W PIASEK
W przypadku problemów ze spłatą zobowiązania negocjuj z bankiem. Jest na to wiele sposobów np. obniżenie rat na jakiś czas. Warto podjąć ten wysiłek, aby uniknąć przeterminowanego zadłużenia.
4. ZADBAJ O ZGODY
Informacje o wszystkich aktualnie posiadanych kredytach są widoczne w BIK. Jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie informacji także po ich zamknięciu, dane o nich będą widoczne dla banków. Jest to zawsze korzystne, biorąc pod uwagę, że jeśli spóźnisz się z ratą powyżej 60 dni BIK i tak bez Twojej zgody będzie przetwarzał dane przez 5 lat.
5. UWAŻAJ NA LIMITY
Wysokość wykorzystania dostępnych limitów również jest brana pod uwagę przy ocenie scoringowej. Jeśli co miesiąc wykorzystujesz cały limit na karcie kredytowej, może to negatywnie wpłynąć na Twoją ocenę.
6. SPRAWDZAJ
Warto raz na jakiś czas, a na pewno przed rozpoczęciem starań o ważny kredyt, sprawdzić raport z oceny punktowej. Banki często z opóźnieniem aktualizują dane o zamkniętych kredytach. Może się zdarzyć, że spłacone zobowiązanie widnieje w BIK jako aktywne.
Więcej w tej kategorii: « Zapisywanie wydatków. Jak to robić z głową? Błąd w przelewie? Co robić w takiej sytuacji? »