Karta kredytowa. Jak mądrze korzystać? - Aplikacja do Planowania Budżetu Domowego i Oszczędzania Pieniędzy

Blog

Karta kredytowa. Jak mądrze korzystać?

Zdarza się dosyć często, że klienci banków nie do końca rozumieją działanie kart kredytowych. Ten niedobór informacji, w połączeniu z atrakcyjnymi promocjami bankowymi, sprawia, że liczba kart kredytowych w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie (na koniec marca 2019 łączna liczba kart kredytowych wynosiła 5,9 mln sztuk).

Nie twierdzimy oczywiście, że to źle, a karta kredytowa to samo zło :). Ale warto dokładnie znać produkt, którego się używa i robić to odpowiedzialnie. Tym bardziej że wiemy, jak posługiwanie się kartami wpływa na nasze nawyki zakupowe. Udowodnione jest to, że używanie karty znacząco osłabia kontrolę nad spontanicznymi zakupami – i to nawet w przypadku osób, które dosyć rozsądnie dysponują pieniędzmi.

f4fCo to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa umożliwia posiadaczowi skorzystanie z oferowanego przez bank limitu kredytowego, co z jednej strony jest bardzo wygodne, z drugiej jednak stanowi spore zagrożenie dla osób, które nie kontrolują stanu swoich finansów.

Jak korzystać z okresu bezodsetkowego?
Najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, płacąc kartą kredytową, jest fakt, że wydajemy pieniądze banku. Tak naprawdę bank przyznaje nam odnawialny kredyt z ustalonym z góry limitem, z którego możemy dowolnie korzystać. Co jest najbardziej podkreślane przez doradców bankowych, ten kredyt jest przez okres kilkudziesięciu dni (od 51-61 dni, w zależności od banku) nieoprocentowany. Oznacza to, że jeśli spłacimy całe zadłużenie w ustalonym terminie, nie zapłacimy ani złotówki. Okres bezodsetkowy dzieli się na dwa okresy.
Cykl rozliczeniowy – miesięczny okres rozliczeniowy po upływie którego otrzymujemy od banku wyciąg z podsumowaniem naszych wydatków w tym czasie.
Czas na spłatę – okres pomiędzy cyklem rozliczeniowym a terminem spłaty zadłużenia.
Jeśli nie zwrócimy całości pieniędzy w terminie, a spłacimy tylko część (kwota minimalna to 5% całości kwoty), przyjdzie nam zapłacić odsetki. Kwota odsetek zostanie jednak naliczona od całości kredytu.

A co z gotówką?
Od transakcji gotówkowych (gdy wyciągniemy pieniądze z bankomatu) odsetki liczone są od dnia transakcji. Jak widać zatem nie warto tego robić. Karta kredytowa dedykowana jest raczej transakcjom bezgotówkowym.

Pamiętaj o terminach!
Okres bezodsetkowy jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwala nam na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu. Jest tylko jeden (i aż jeden :)) warunek – konieczne jest terminowe spłacanie zadłużenia. Jeśli tego nie będziemy robić, nasz kredyt na karcie zmieni się w dość drogie rozwiązanie.

Scroll to Top